Pragnę uchylić rąbka tajemnicy, skąd wziął się pomysł na tworzenie ilustracji dzieci. Czyli o przełomowym momencie i Kubusiu Puchatku.

Słuchając i czytając różnych opowieści na temat kobiecych biznesów, zauważyłam, że wiele z nich powstało po przełomowym momencie w życiu kobiety. Tym momentem było urodzenie dziecka.

I wiesz co? Wcale się nie dziwię :) Bo jest to szczególny czas: nowa życiowa rola, nowe wyzwania, odpowiedzialność, czas bez pracy – zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Ale przede wszystkim jest to czas na refleksję, na zastanowienie się nad swoim życiem, dokąd ono zmierza, co dalej z pracą.

Aby nie było tak poważnie – jest to również moment na rozbudzenie swojej kreatywności: na wymyślanie różnych form zabaw z dzieckiem, na organizację dnia, przygotowanie obiadu, sprzątanie. Wtedy znajduje się rozwiązanie w jaki sposób te poszczególne klocki ułożyć w układankę dnia.

Taki przełomowy, życiowy moment spotkał i mnie. Różnica jest taka, że wcześniej miałam założoną działalność, więc czas urlopu macierzyńskiego był dla mnie czasem biznesowych podsumowań i przemyśleń. Dopadła mnie myśl, aby stworzyć coś nowego, wyjątkowego i wiedziałam, że związane to będzie z ilustracjami.

Pewnego dnia trafiłam na stronę internetową z różnymi pomysłami na biznes. Wśród nich znalazłam personalizowane książki dla dzieci. Wtedy pomyślałam, że jeśli personalizowane, to ich zawartość: treść, ilustracje byłyby o tym konkretnym dziecku…

Muszę przyznać, że takie książki skojarzyły mi się z Kubusiem Puchatkiem. W dzieciństwie wiele razy czytałam o nim książki i oglądałam film. Podobał mi się pomysł autora na ożywienie zabawek Krzysia. Możliwość spojrzenia na rzeczywistość oczami dziecka, gdzie panuje inny porządek i zasady – jest czymś pięknym i wyjątkowym. Nagle okazuje się, że miś nie jest zwykłym misiem, królik nie jest zwykłym królikiem (choćby z tego względu, że ma swoich krewnych i znajomych oraz chowa w swojej norze baryłki miodu). Kubusia Puchatka lubię również za przekazywane wartości oraz zabawne teksty i sytuacje. Dlatego też postanowiłam stworzyć Puchatkowy Kalendarz na 2017 rok z wybranymi cytatami oraz moimi szkicami.

Każdy, kto ma styczność z małym dzieckiem wie, że w pewnych okresach jego życia, pojawiają się ulubione zabawki. Z nimi bawi się, zabiera na różnego rodzaju przejażdżki, a nawet z nimi śpi. Dziecko jest emocjonalnie związane ze swoją zabawką i często w czasie zabaw ją ożywia – rozmawia z nią, prowadzi dyskusje, a nawet razem uczestniczą w wymyślonych przygodach.


Dlatego wpadłam na pomysł, aby zachować te chwile, przedstawiając je w bajkowym świecie, gdzie pluszowi przyjaciele dzieci są ożywionymi bohaterami.

Zamiast całej książki postanowiłam tworzyć pojedyncze ilustracje, które można wydrukować na dowolnym materiale w dowolnym formacie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, obraz może przybierać różne formy, a co za tym idzie, można go dopasować do naszych upodobań i do pomieszczenia, w którym ma docelowo się znajdować.

Pomysłów jest sporo. Możesz ilustrację wydrukować na dowolnym materiale i wcale nie musi to być papier. Inny materiał to m.in. płótno, drewno, fototapeta… Możesz wykonać nadruki na pościeli, koszulkach, kubkach oraz innych przedmiotach.

Zależało mi na tym, aby tworzone ilustracje:

– Przedstawiały konkretne dziecko i jego ulubioną zabawkę. Dlatego posiłkuję się tutaj zdjęciami, aby bohaterowie byli do siebie podobni.

– Miały walory artystyczne. Czyli nie były kiczowatymi, lukrowanymi obrazkami z kolorową tęczą, tylko rozwijały wrażliwość i były ciekawe.

– Wzbudzały pozytywne emocje. Przede wszystkim z faktu, że przedstawiają konkretne osoby, które pokazane są w niecodziennej scenerii, w świecie zbudowanym w wyobraźni. Dziecko staje się bohaterem bajki, który ma nadzwyczajne umiejętności i przygody.

– Sprawiały radość i wywoływały uśmiech na twarzy osoby, która ogląda obraz.


A jakie są Twoje doświadczenia? Miałaś już jakieś przełomowe momenty, po których postanowiłaś stworzyć „coś swojego” lub obrać jakiś nowy kierunek działań? :-) Będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się tym w komentarzu.


ILUSTRACJE DZIECI – OFERTA